gr1 gr2 gr3 gr4 gr5

Apkārtne

Veczemju klinšu ekspozīcija ir garš gājiens. Kā muzejā, kur visu apmeklētāju skatieni pavērsti uz sienu, meklējot skaistas lietas. Krāsas, formas, sižetus. Varbūt vienīgi te skatītāji ir frivolāki savā uzvedībā un apģērbā. Un visi fotografē. Ko fotografē? Jā, smilšakmens klinšu sienas ierosina katrā no mums mākslinieku. Tā ir kā tāda mākslas skola, kā iedvesmojoša izstāde. Jūras skaņu tuvums ar savu ritmisko skaņas pulsu mūs ieved tādā kā hipnotiskā stāvoklī un mēs te ieraugam vēl vairāk. Jā, te ir visi Latvijas dabas reljefa skaistumi vienuviet. Te ir klintis, te ir alas, te ir akmeņi, te ir pat ūdenskritums un leģendārie jūras saulrieti. Nu viss vienuviet. Var atšķirties vienīgi tas, cik daudz te ieraugām. Varbūt fotoaparāts ir tieši tas, kas mums palīdz mobilizēties neparastu un skaistu vietu meklējumos? Vieta, kur fotografēt saulrietā. Veczemju klintis ir dažādu krāsu smilšakmens atsegumi Vidzemes akmeņainās jūrmalas krastā. Ideāli piemērota vieta fotografēšanai, dēļ savas īpatnējās un neparastās krasta ainavas. Papildus klintīm šeit var veidot arī interesantas garās ekspozīcijas ar jūras viļņu apskalotajiem laukakmeņu sakopojumiem jūrā. Un te varam iegūt gan bezpersoniskas kartiņas ar uzrakstu “es biju šeit,” gan izcilas dabas gleznas. Estētika un krāsu atlase, šim dabas māksliniekam gan būs līdzīga. Varbūt te varam atrast pirmsākumus legendām par pelēcinātiem vai okerīgajiem latviešiem. Nu jā, okeris, smilškrāsa tiešām ir dominējošais krāsu laukums. Un tomēr te ir ko izbaudīt.

Atšķirīgi no gleznu izstādes, te strādā arī vēl apkārtnes skaņas un mūsu pārvietošanās trajektorija. Te varam pakāpties, iebrist, ielīst, apgulties un šī kustība piedalās mūsu estētiskajā izglītošanā. Tas ir kā dievkalpojums ārpus baznīcas, kur ir citas uzvedības iespējas un nav stereotipiskā klausīšanās transa. Mēs ar to iegūstam ko vairāk vai ko citādu. Arī šeit tā staigājot gar klinšu sienu mēs varam nepievērst uzmanību tās māksliniekam. Varam pat neiedomāties, ka skatāmies uz mākslas darbu un neko nenojaust par sižetu, kas aprakstīts krāsu joslās un plankumu formās uz smilšakmens sienas. Mēs vienkārši atpūšamies atslēguši prātu un zināšanas.

Vai šo pašu attieksmi nevaram izmantot arī izstāžu zālēs- vienkārši atpūšamies. Pamēģinām atslēgties no brendiem un izbaudām tikai pašu gaisotni, ko šī ekspozīcija veido. Tā atpūtinās, ja aizmirsīsim, ka mums par to obligāti kaut kas jāzina, jo citādi izrādīsimies neinteliģenti. Te ir cita akadēmija. Alternatīva Mākslas Akadēmija. Kā jau akadēmijā, arī te ir noteiktas tradīcijas, noteiktas kompozīcijas, noteikti kaut kā izgudroti noteikumi, pie kuriem turoties tikai tu varēsi saukties par īstu mākslinieku.

Arī šeit, Veczemju klintīs, Ķurmjragā, starp mums būs tādi, kuri ieraudzīs klinti, bet būs tādi, kuri ieraudzīs mākslas darbus. Ziemai te ir savs šarms. Mazliet spocīgs. Nav jūras skaņas. Šur un tur redzami cīniņu ar ledu uzvarējuši akmeņi. Kaut kādas īpašas krāsas. Gandrīz sintētiskas. Kaut kas atgādina mākslinieka darbnīcas aizkulises, kad kāds te eksperimentē ar krāsām tā, lai skatītājam tas nebūtu redzams. Arī mums nav laiskā pludmales atpūtnieka acis.
Uz baltā fona, akmeņu krāsu raksti īpaši eksponējas. Sniega un ledus baltums atsedzis nelielus smilšu un akmeņu kompozīciju laukumiņus atsevišķās glezniņās. Tās pašas krāsas, tikai cits raksturs.
Vidzemes akmeņainā jūrmala ir bagāta ar skaistām jūras piekrastes ainavām, tomēr Veczemju klintis ir gan izmēros apjomīgākais klinšu atsegums jūras krastā, gan viegli sasniedzama vieta, tāpēc kļuvusi par vienu no visvairāk fotografētajām piekrastēm Latvijā. Šeit bieži tiek rīkoti arī foto plenēri, jo šājā vietā fotogrāfam ir iespēja darboties vairākos virzienos. Vislabākais laiks fotografēšanai ir saulriets, jo rietošā saule izgaismo krastā esošās klintis.

Ja ir vēlēšanās ilgākai pastaigai, ieteicams doties uz Ķurmragu, Vidzemes jūrmalu, Baltijas jūras līča austrumu krastā. Īstākais laiks apmeklēt šo vietu, būtu pavasaris vai rudens, kad liedagā nav daudz cilvēku.
Liedagā posmā Ķurmrags - Veczemju klintis vērojami interesanti nelieli jūras ielīči ar maziem akmeņu radziņiem, kas sniedzas jūrā, starp citu, tā ir tipiska ainava tieši Vidzemes jūrmalai šajā posmā.

Daudzviet jūrmalā ir stāvkrasti, vietām ir atsegti ieži - dažāda sastāva un krāsu smilšakmens, arī māla slāņi.Ķurmragā netālu no bākas aug alksnis, kas, pateicoties spēcīgajai sakņu sistēmai, ir spējis noturēties pretī vētru vējiem un viļņiem.
Nedaudz tālāk ir Ķurmgara bāka, kas kādreiz atradusies augšā uz stāvkrasta, kas sen jau jūras "nograuzts", un nu erozijas rezultātā pēc krasta noskalošanas noslīdējusi liedagā.Vietām labi apskatāma jūras krasta erozija - jūra noskalo stāvkrastu. Ik uz soļa par to atgādina koki, kas vēl nesen auguši uz stāvkrasta, bet nu guļ liedagā vai jau stipri sasvērušies uz jūras pusi, lai nākamajā vētrā beigtu dzīvi, iekrītot ūdenī.Liedagā aiz bākas ir kāds smilšakmens veidojums, izskatās tāds pats, kā turpat pie krasta atsegtais iezis, laikam ar stingrāku struktūru, un jūrai to vēl nav izdevies noskalot. Bet varbūt tā ir stāvkrasta atlūza pēc pēdējās vētras.

Atpakaļ uz autostāvvietu var iet pa jūrmalas ceļu.Te gan jāņem vērā, ka uzreiz aiz liedaga krastā visur ir privātīpašumi ar brīdinājumiem, tāpēc uz jūrmalas ceļa var uziet, ja paiet mazliet aiz Ķurmraga bākas līdz lielajam alksnim liedagā. Pie alkšņa ir veloceliņa Tūja - Salacgrīva norādes, uz turieni arī jādodas.

Ja ir vēlēšanās turpināt pastaigu, var apskatīt veco jūrmalas sētu apbūvi, dodoties tālāk uz nākamo ragu - Rankuļragu. No Ķurmraga gar jūru kājām tas ir apmēram 5 km attālumā. Vietām viļņi, noskalojot smiltis, atseguši māla slāņus, gan sarkanos, gan zilos.Uzreiz aiz Rankuļraga paveras Veczemju klintis - smilšakmens atsegumiArī Rankuļraga un Veczemju klinšu jūrmalā vērojami savdabīgie mazie jūras ielīči un akmeņu ragi jūrā. Skaistu un interesantu skatu šeit netrūkst.....
Uzkāpjot stāvkrastā, nav vēlams iet tuvu stāvkrasta malai - ar savu svaru cilvēks var izraisīt nogruvumu.
Jāņem vērā, ka šeit aprakstītais jūrmalas posms ietilpst īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā "Ziemeļvidzemes akmeņainā jūrmala". Saudzēsim dabu!

Lai jums jauka pastaiga no Ķurmraga līdz Veczemju klintīm!